Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska bedriva utveckling, tillverkning, integration, försäljning, uthyrning och drift av flygfarkoster samt delsystem och relaterade tekniska system. Bolaget ska vidare utveckla, tillverka och tillhandahålla försvarsmateriel samt försvarsrelaterade system och teknologier. Bolaget ska även tillhandahålla tjänster inom teknik, industri och försvar, samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 513 | 8 253 | 3 385 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -1 801 | 124 | -2 111 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -1 882 | 44 | -2 198 |
| Årets resultat (tkr) | -1 882 | 44 | -2 198 |
| Summa tillgångar (tkr) | 5 324 | 6 330 | 6 754 |
| Antal anställda | 3 | 2 | 3 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 513 | 8 253 | 3 385 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -1 801 | 124 | -2 111 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -1 882 | 44 | -2 198 |
| Årets resultat (tkr) | -1 882 | 44 | -2 198 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 4 255 | 1 149 | 4 858 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 1 069 | 5 182 | 1 897 |
| Tillgångar (tkr) | 5 324 | 6 330 | 6 754 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 3 375 | 3 608 | 3 565 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 1 822 | 775 | 2 343 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 127 | 1 948 | 848 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 5 324 | 6 330 | 6 754 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 3 | 2 | 3 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 504 | 4 127 | 1 128 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | -119.0% | 1.5% | -62.4% |
| Soliditet | 63.4% | 57.0% | 52.8% |
| Kassalikviditet | 841.7% | 266.0% | 214.4% |
Vcraft Aeronautics AB ingår i en koncern med 2 bolag. Koncernmoderbolag är Ekerö Capital Investment AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget ska bedriva utveckling, tillverkning, integration, försäljning, uthyrning och drift av flygfarkoster samt delsystem och relaterade tekniska system. Bolaget ska vidare utveckla, tillverka och tillhandahålla försvarsmateriel samt försvarsrelaterade system och teknologier. Bolaget ska även tillhandahålla tjänster inom teknik, industri och försvar, samt bedriva därmed förenlig verksamhet.